Залиште заявку:

  Я згоден(а) на обробку Персональних даних
  ×

  Блог

  Породи свиней, породи м’ясних свиней, породи свиней в Україні

  Породи свиней, породи м’ясних свиней, породи свиней в Україні

   

  В Україні найбільше споживається сало та м’ясо свинини. Тому розведення та відгодівля свиней вигідна та прибуткова справа. Важливо, щоб заводчик свиней розумів, що для якісного, соковитого та ніжного продукту, варто правильно підібрати породи свиней, добре доглядати за свинями, правильно годувати, відповідно до поставлених задач (сало, м’ясо чи сало і м’ясо).

  Кожний фермер, який займається розвитком свиноферм, обирає для себе  породу чи декілька порід свиней, які вважає рентабельними та популярними на теренах нашої країни. Сьогодні можна сказати про найбільш відомі породи свиней, такі як: велика біла, велика чорна, ландрас, гемпшир, беркширська тощо. Яку ж породу вибрати для розведення на своїй фермі? Такі питання виникають у всіх фермерів, яким перш за все потрібно визначитися із метою розведення свиней та який кінцевий результат бажають мати: свиноматку, продукти: сало та м’ясо.

  Породи домашніх свиней переважно ділять на три групи: сальні, м’ясні та м’ясо-сальні. Розглянемо декілька порід свиней різних груп, які є популярними серед фермерів України.

   

  М’ясні породи свиней.

  Розведення м’ясних свиней є найбільш рентабельною справою, оскільки попит на м’ясні товари на продуктовому ринку досить високий та дозволяє покрити усі витрати на розведення та відгодівлю свиней м’ясних порід.

  До м’ясних порід свиней належать:  Ландрас, Полтавська м’ясна, П’єтрен, Дюрок, Уельс, Естонська беконна, Беркширська, Литовська біла, Лакомб, Гепширська, Мангал тощо.

   

  Порода свиней Дюрок

  Дюрок – це порода свиней, виведена шляхом схрещування гвінейських та червоних свиней, виведена селекціонерами науковцями Америки. Характеризуються свині породи Дюрок великими габаритами, широкою грудиною, міцним попереком, крутим загином ребер. Свині Дюрок мають руде забарвлення, відтінок може бути від золотистого до насиченого коричневого, білих плям не мають якщо це чистопородні свині. Для більш пісного м’яса потрібно свиням давати білкову їжу, обмежити у вуглеводах, вільний доступ до води.

   

  Основні плюси свиней Дюрок

  1. Завдяки прекрасному материнському інстинкту потомство свиней практично все виживає, при невисокій репродуктивності;
  2. Тонкий шар підшкірного сала, наявність у м’ясі прожилок жиру, що створює «мармурове» м’ясо;
  3. Високий добовий приріст та скоростиглість (під кінець шестимісячного віку поросята набирають товарної маси);
  4. Прекрасні смакові якості м’яса, що цінується серед гурманів;
  5. Спокійні та витривалі, адаптовані до вигулу, так як це позитивно спливає на здоров’я тварин та смакові характеристики м’яса.

   

  Недоліки свиней породи Дюрок:

  • Стійкі до холодів але вразливі до протягів, як наслідок можуть виникати хвороби: риніт, кон’юнктивіт, респіраторні захворювання;
  • Погана переносимість забруднених свинарників, потребують щоденної їх чистки, щоб уникнути інфекційних захворювань;
  • Необхідність вигулу, щоб запобігти небажаному ожирінню, потребують корму багатим на білок;
  • Малий послід поросят (7-8 особин), мала кількість молока у свиноматки, що вимагає з перших днів життя поросят підгодовувати молокопродуктами.

   

  Порода свиней Ландрас

  Ландрас – порода має вік понад 100 років, але її вдосконалення продовжується і сьогодні. М’ясна продуктивна порода свиней, що має попит на ринку України та країн сусідів. Характеризуються тонкою світло-рожевою шкірою, тонкою та рідкою щетиною, прямою витягнутою спиною, вузькою грудною клітиною та товстою шиєю. Голова невеликих розмірів має вузьке витягнуте рило, звислі довгі вуха. Саме скороспілість, оптимальна конверсія кормів та велика маса – сприяють вигідному їх розведенню для фермерів.

   

  До основних плюсів породи свиней Ландрас належить:

  1. Висока скороспілість та гарна продуктивність. За невисоких кормових витратах дають гарні показники добового приросту і як результат – високоякісне смачне м’ясо.
  2. Висока репродуктивність, свиноматки мають достатньо молока та розвинений материнський інстинкт щоб виглядіти здорове потомство.
  3. Свині цієї породи досить активні та доброзичливі, не агресивні до своїх доглядачів.

   Мінуси свиней Ландрасів.

  • Слабкі задні кінцівки, які легко можуть травмуватись, від чого знизиться приріст маси, може призвести до ожиріння.
  • Слабка стресостійкість, Ландраси поросята та дорослі свині потребують належної годівлі та догляду, задля уникнення поганих наслідків.

   

  Порода свиней Полтавська

  Порода свиней Полтавська виведена шляхом схрещування п’яти порід зарубіжних та українських селекцій. Основними породами для схрещення були: Велика біла, Миргородська, Ландрас, П’єтрен, Уессекс-седлбекської. Основними характеристиками даної породи свиней є міцна конституція, довгий широкий тулуб та гарно розвинені м’ясні форми, голова невелика та чуть звислі вуха.

  До основних плюсів належить:

  • Міцний імунітет;
  • Невибагливість до їжі;
  • Репродуктивні свиноматки приносять до 11 поросят за приплід.

  Недоліки у даної породи свиней не виявлено, якщо і є то не значні, і  на яким фермери можуть дати раду.

   

  Порода свиней Гемпшир

  Порода свиней Гемпшир – коріння дана порода свиней бере в Англії, у провінції Гемпшир, але уже попит та популярність набула в Америці, куди її завезли переселенці. Подовгастий тулуб, аркоподібна форма спина, голова невелика, короткі вуха, міцні ноги – основні показники даної породи. Мають цікавий окрас – світлий пояс навколо торсу на тлі чорного тіла. Досить неспокійні та збуджені свині, характеризуються високою продуктивністю.

  Перевагами породи свиней Гемпшир є:

  • Витривалі. Легко пристосовуються до різних умов утримання.
  • Міцний імунітет, тому стійкі до захворювань, та легка переносимість хвороб.
  • Висока продуктивність. Кінцевий результат утримання дає довгі туші м’яса із невеликим прошарком сала.
  • За якісного раціону дають гарний приріст маси.
  • Належно розвинений материнський інстинкт, завдяки чому зберігається увесь молодняк.

  До мінусів можна віднести:

  • Погана стресостійкість та підвищена збудливість, що може спричинитись найменшим шумом.
  • Чистокровне поголів’я дає невеликий приріст, тому досить часто схрещують із іншими породами свиней.
  • Маленький приплід (до 6 поросят) для свиноматок із великою масою тіла.

   

  Порода свиней Червонопояса. Тварин цієї породи виведені в Україні на Полтавщині, на сьогодні мають велику популярність  серед фермерів свинарів. Червонопоясі свині – це м’ясна порода, яка має досить високу продуктивність. Головною характеристикою є їх забарвлення: посередині тіла є широка поперечна біла полоса, що охоплює і передні кінцівки, решта тіло покрите коричнево-червоним кольором. Волосяний покрив твердий, густий та середньої довжини. Голова та вуха  невеликі, короткий профіль, чуть вигнутий, ноги середньої довжини.

  Плюси даної породи:

  • Стійкі до перепадів клімату, що дозволяє розводити у будь-якому регіоні країни.
  • Невибагливі до умов утримання та раціону годівлі.
  • Високий приріст ваги та м’язових тканин.

  До негативних моментів відносимо:

  • Невеликий приплід свиноматок;
  • Тварини люблять чистоту та суху підстілку, оскільки є досить охайними, мокра чи брудна підстилка може дратувати поросят, і як наслідок втрата ваги;

   

  Порода свиней П’єтрен

  Порода свиней П’єтрен – має бельгійське коріння, та названа в честь селища П’єтрен, де найбільше їх розводили. За основу взяли Беркширські хряки  та Великі білі свині з англійської селекції. Зовнішність свиней своєрідна, довге, циліндричне, добре мускулисте тіло,  крижі і окіст широкі та м’язисті. Масть строката, тобто біле тіло із чорними плямами.

  Перевагами даної породи є:

  • Високоякісне м’ясо, що має значні переваги на ринку країни.
  • Здатність передавати м’ясні властивості для потомства, тому найкраще підходить для схрещування.

  До мінусів відносимо:

  • Погана стійкість до холоду та спеки.
  • Вимога раціону, вимагають високоякісного корму, оскільки від годівлі залежить їх приріст.
  • Низька репродуктивність, а через брак молока, не завжди виростає усе поголів’я.

   

  Порода свиней Мангал. Батьками Мангалів були Карпатська мангалиця і Дикий західноєвропейський кабан. Завдяки такій селекції вийшла порода свиней, що характеризується високою продуктивністю м’яса за невибагливих умов утримання. При вазі 300 кг – м’ясо займає від 70 до 80 % цієї ваги. На відмінну від інших порід свиней Мангали мають густий волосяний покрив, дуже схожий на каракуль, окрас від темного до світлого. Завдяки цьому вони стійкі до морозів та укусів різних комах. Порода свиней Мангал в Україні не є поширеною, тому купити їх досить проблематично.

   

  Переваги породи свиней Мангал:

  • Невибагливість у догляді та утриманні;
  • Значна економія на раціоні;
  • Більшу частину ваги займає смачне м’ясо;
  • Стійкість до захворювань та рання статева зрілість.

  До мінусів можна віднести:

  • Висока вартість купівлі особини;
  • Рідкість даної породи;
  • Маленьке потомство.

   

  Порода свиней Максимус. Взявши за основу породу П’єтрен селекціонерам вдалось отримати м’ясні, скоростиглі свині. Для даної породи властиві такі характеристики. М’ясо свиней є пісним, високий вихід,

  Перевагами даної породи є:

  1. Швидкий темп росту та приросту м’яса;
  2. Стійкість потомства до різних захворювань;
  3. Висока стресостійкість.
  4. Ефективне використання кормів.

  Недоліки у даної породи свиней не виявлено, тому користуються чималим попитом у виробництві пісного м’яса.

  М’ясо-сальні породи свиней

  М’ясо-сальні породи вирощують щоб отримати смачне м’ясо та сало, які полюбляють українці. Серед усіх груп породи свиней, саме м’ясо-сальна група є найбільшою та налічує породи: Велика біла, Українська степова біла, Українська степова ряба тощо.

  Велика біла. З’явилась у Англії в 19 столітті, завдяки довгій селекційній роботі над декількома породами свиней, зокрема старій Йоркширській. Відрізняються Великі білі свині характеризуються міцним тулубом, прямою лінією спини, прямими вухами і чуть видовженим обличчям. Масть – біла, щетина біла, шкіра еластична. Цей вид найбільш вживаний за такими показниками: продуктивність, репродуктивність та материнські якості, також гарними адаптаційними якостями до різних кліматичних та природних умов. Поділяють його на типи – сальний, м’ясний і м’ясо-сальний, який і є основним типом, його ще називають універсальним.

   

  Особливості даної породи:

  • Здатність до акліматизації;
  • Добре пристосовується до кормових умов;
  • Мають гнучку генетичну структуру;
  • За опорос народжується від 10 до 14 поросят.
  • Висока скороспілість.

  Недоліки даної породи:

  • Схильність до ожиріння;
  • Невисокий окіст та звислі крижі;
  • Низька морозостійкість, на півдні країни можуть потерпати від сонячних променів.

   

  Порода свиней Йоркшир – м’ясо-сальна порода. Одразу зазначимо, що чистопородна Йоркширська свиня зустрічається дуже рідко, а тому і вартість її є досить високою. Вивели її науковці завдяки таким породам: Лейстерська біла, Довговуха англійська та Китайська біла. Характеризується маленькою головою, великими вухами, тулуб широкий та видовжений, а ноги короткі. Ці свині не агресивні, доброзичливі до своїх доглядачів. Цінуються своїм «мармуровим» пісним м’ясом серед поціновувачів м’ясних страв.

   

  Особливості даної породи:

  • Висока продуктивність (м’ясо, бекон та сало).
  • Багатоплідність (один послід дає 10-12 поросят).
  • Невибагливі до харчування, практично всеїдні.

  Недоліки даної породи:

  • Нестійкість до холоду та спеки, потребують відповідних умов.
  • Схильність до ожиріння, що призводить до втрати м’яса.
  • Хворіють на інфекційне захворювання пику (темні шершаві плями ні шкірі і рилі, потребує карантину в період хвороби).

   

  Порода свиней Макстер

  Дана порода свиней була виведена у Франції і є гібридом П’єтрена. Порода свиней Макстер користується широкою популярністю у країнах Європи. Найбільше використовуються у беконному виробництві, свині мають здатність досягати чималих розмірів. Характеризуються тонким скелетом та сильною м’язовою тканиною, широким тулубом невеликої довжини, масть – біла і ряба.  Особливості даної породи:

  • Відмінні смакові якості м’яса;
  • Невелика трата корму при вигодовуванні;
  • Не схильні до ожиріння та стійкі до цирковірусу.

  Недоліки даної породи:

  • Погана переносимість спеки і холоду,
  • Низька молочність, відповідно і плодючість,
  • Вибагливі до їжі.

   

  Порода свиней Кантор.

  Для виведення даної породи, селекціонери взяли свині породи Дюрок та П’єтрен, і як результат отримали свині батьківського напрямку, тобто кнурів Кантор. Завдяки своїй міцній конструкції вони легко адаптуються до будь-яких умов проживання. Крім України порода свиней Кантор поширена в країнах СНД. Характеризуються великим тулубом, мають більш м’ясний окіст та задню частину, міцні кінцівки та міцне здоров’я. Шкіра світлого кольору, трапляється сіре або чорне вкраплення, завжди стоячі вуха.  Цінуються високими смаковими якостями нежирного м’яса.

  До плюсів відносять:

  • Швидкий набір ваги
  • Велика кількість високоякісного м’яса.
  • Оптимальна конверсія корму.
  • Стійкість до різних захворювань.

  До мінусів належать такі моменти:

  • Вимогливі до корму, раціон даної породи повинен мати усі необхідні компоненти, щоб уникнути негативних результатів;
  • Вимагають гарного догляду, щоб отримати високоякісні продукти.

   

  Порода свиней Оптімус. Родом даний вид свиней походить із Англії. Мають досить позитивні характеристику, оскільки мають чудову імунну систему та є витривалими, а найкращою їх рисою є баланс між приростом м’яса та маси, що не має жодна із порід свиней. Корпус широкий та міцний, тулуб довгий та глибокий, ноги невеликі із міцними ратицями. Товста, еластична шкіра без складок, має світлу невелику щетину, та достатній прошарок сала.

  До плюсів породи свиней Оптімус відносять:

  • Висока плодючість, близько 11 малюків за один опорос.
  • Відмінна молочність свиноматки, що дозволяє малюкам швидко набирати вагу.
  • Стійкість до захворювань, сильна імунна система та витривалість.
  • Непримхливі до кормів, немає обмежень у харчуванні.

  До мінусів належать такі моменти:

  • Свині породи Оптімусів вразливі до протягів, через досить тонкий прошарок жиру, що є недостатнім захистом.
   • Невеликий прошарок сала.

  Порода свиней Кармал. Порода свиней Кармал – отримана при схрещуванні в’єтнамської та корейської травоїдної свиней. Як результат отримали свині з екзотичним зовнішнім виглядом – мають густу кучеряву шерсть, а поросята можуть мати різний окрас: чорний, коричневий, смугастий тощо. Характеризується порода свиней Кармал маленькою головою, невеликими вухами, подовгастого рила з короткою та масивною шиєю. Має досить розвинені стегна, широку грудну клітку, спину та крижі, але коротенькі кінцівки.

  Основні переваги Кармалів:

  • Завдяки материнському інстинкту – висока виживаність поросят;
  • Густа та кучерява шерсть забезпечує захист від холоду;
  • Невибагливі до їжі, можуть вживати сухий чи запарений корм;
  • М’ясо свиней досить ніжне та соковите, перевищує якості звичайної свинини.
  • Міцний імунітет та стійкість до захворювання.

  Основним недолікам Кармалів є те, що дана порода гібридна і у потомства втрачаються первинні ознаки.

  Сальні породи свиней

  Споживачі свинини більше воліють споживати м’яса, з найменшим прошарком сала, тобто більш пісне м’ясо. Відповідно сальні породи свиней мають невеликий попит  та не є затребуваними на м’ясному ринку. Також для фермерів важливу роль відіграє те, що сало значно дешевше ніж м’ясо, а затрати на догляд майже однакові.  До сальних порід свиней, які популярні серед українських фермерів це: Біла степова українська, Миргородська

  Миргородська порода свиней виведена у Полтавській області, належить до м’ясосального виду, є високопродуктивними. Схрещення беркширської, велико ї та середньої білих порід, темворської породи з коротковухими строкатими місцевими свинями дали Миргородську породу свиней. Масть свиней чорно-ряба, інколи буває чорно-руда та чорна. Тварини досить міцної конституції, із глибоким і широким тулубом, прямою і широкою спиною та попереком, блискуча, густа та довга щетина. Головними аспектами для нормального вирощування Миргородських свиней це вакцинація, порядок у приміщені, відповідний раціон, випас тварин, особливо літом та весною.

  До переваг належить:

  • Високою продуктивністю, особливо сала, яке має високі смакові якості;
  • Витривалість;
  • Невибагливі до кормів та погодних умов.
  • Багатоплідність – від 10 до 12 поросят.

  До негативних моментів відносяться:

  • Чистота, відповідна температура та вологість у приміщені;
  • Відсутність протягів, яких так бояться свині Миргородські;
  • Люблять спокій та тишу, стреси погано впливають на нормальний розвиток тварин. Також негативно на свиней впливають різкі та гучні звуки, тому важливо контролювати можливі ситуації.

  Порода Білої степової української свині виведена за радянських часів 1926 року. Для виведення нової породи селекціонери взяли Англійську велику білу та деякі з видів місцевих порід. Зовнішністю відрізняються від своїх предків: голова середніх розмірів, звислі вуха, досить масивні ноги, біла шкіра із щільною щетиною.

  Плюси Білої степової української свині:

  1. Родючість, за один опорос з’являється більше як 11 поросят;
  2. Скоростиглі, 100 кг ваги досягають у 6-ти місячному віці;
  3. Адаптовані до кліматичних умов регіону їх вирощування;
  4. Витривалі та стресостійкі до будь-яких змін.
  5. Негативні аспекти вирощування даних свиней не виявлено, тому мають широкий попит серед фермерів.

  Свині F1 – це тварини з хорошою адаптацією до стресових ситуацій, свиноматка в одному посліді приводить від 12 поросят. Поросята F1 – це двох породний гібрид з гарними відгодівельними якостями. Поросят F1 вдається отримати завдяки схрещуванню: велика біла плюс ландрас, велика біла плюс велика чорна, та інші схрещування порід.

  Важливим у схрещуванні є показники кнура:

  • Відмінну спермопродукцію, що має багатоплідність, близько 11 поросят.
  • Показати оптимальну конверсію корму та скороспілість.
  • Мати гарне здоров’я, міцний імунітет та не мати недоліків породи.

   

  Після схрещування отримуємо молодняк F1, який має набагато кращі показники продуктивності як їх батьки, завдяки явищу гетерозису (гібридної сили). В результаті схрещування двох породних свиней, поросята показують високу адаптацію до стресів, швидше зростання та більший середньодобовий приріст, багатоплідність із більшою вагою, наявність молока у свиноматки, що дозволяє вигодовувати здорове потомство, чудове здоров’я та міцні ноги.

  Придбати молоде поголів’я свиней F1 можна на промисловій свинофермі або ж самостійно, штучно запліднити спермою кнура породи інших свиноматок. Сьогодні безліч фермерських господарств розводять свині F1, а компанія Vitagro Nutrition забезпечує такі ферми відповідними кормами, преміксами та біодобавками.