Залиште заявку:

    Я згоден(а) на обробку Персональних даних
    ×

    Медіа

    Глобальна неминучість: Українське свинарство в умовах АЧС

    Глобальна неминучість: Українське свинарство в умовах АЧС

    Африканська чума свиней (АЧС), на жаль, вже стала неуникненною реальністю для України. Хоча перший випадок захворювання в країні стався 8 років тому, свинарі продовжують вчитися вести бізнес під постійною загрозою втрат. Не всі виробники витримують це випробування – деякі залишають ринок. Ускладнювало ситуацію те, що компанії до недавнього часу не могли застрахувати свої ризики. Про те, як українські свинарі захищаються від АЧС і у кого більше шансів витримати, в своєму блозі розповів директор відділу свинарства групи компаній. VITAGRO Дмитро Дубовиков.

    Дмитро Дубовиков, автор блогу, директор департаменту свинарства групи компаній VITAGRO

    Глобальний вплив

    Африканська чума свиней не може бути проблемою лише однієї країни або однієї компанії. В будь-якому випадку, ця хвороба впливає на світовий ринок та його учасників. І це стосується не лише заходів щодо запобігання захворюванню. АЧС безпосередньо або опосередковано впливає на стратегічні плани свинарських компаній. Наприклад, через те, що через АЧС у світі значно скоротилася популяція свиней, підвищилися ціни та попит на племінний поголів’я. Тому деякі свинарники, які раніше займалися лише вирощуванням, почали відкривати племінні репродуктори.
    Сьогодні вже немає сенсу шукати винних у потраплянні АЧС на територію України. Вважаю, що це було неодмінно. Тому що навіть при всіх оглядах на митницях та інших заходах неможливо контролювати, щоб дикі кабани не перетинали кордон країни.

    Отже, доводиться визнати, що проблема АЧС залишатиметься до тих пір, поки не винайдуть вакцину від цього захворювання.

    А поки з певною періодичністю будуть спалахи як в різних країнах, так і в областях України.
    В цілому останні 2-3 роки українські виробники свинини стали більш захищеними, оскільки розуміють, які втрати можуть понести. Згідно з інформацією Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), оціночні втрати від АЧС на одну голову складають: $114 в господарствах населення, $196 — у малих та середніх свинарнях, $460 — у великих промислових комплексах. До речі, в Хмельницькій області, де розташовані ферми нашого комплексу, останній раз спалахи АЧС були 2 роки тому. Отже, очевидно, що в останній час підприємства інвестували в біологічну безпеку та стали менш вразливими.

    Компанії намагаються запобігти можливості потрапляння захворювання на ферми через тварин, людей та корми. Підприємства інвестують у грануляцію комбікормів — обробку кормів за температури 60 градусів Цельсія (оскільки вірус АЧС нестійкий до високих температур). Багато з них вжили додаткові заходи безпеки на санітарних переходах підприємств. Деякі впровадили вахтовий метод роботи з тижневими змінами. Таким чином, зменшені оберти людей та ризики потрапляння захворювання на підприємства через працівників.

    Свинокомплекс групи компаній VITAGRO

    Ми на нашому свинарському комплексі VITAGRO також використовуємо грануляцію кормів. Що стосується працівників, то ще до збільшення випадків АЧС їм було заборонено тримати свиней на подвір’ях. І служба безпеки компанії це контролює. Також ми не дозволяємо працівникам приносити на ферму продукти харчування, адже звичайна ковбаса може стати джерелом захворювання тварин на підприємстві. Тому всі робітники на нашому підприємстві харчуються централізовано продуктами, які пройшли відповідну перевірку.

    Насправді, витрати на всі заходи біобезпеки мізерні порівняно з тими збитками, які може понести підприємство в разі потрапляння АЧС.

    У структурі собівартості свинини витрати на протиепідемічні заходи займають 1-2%.

    На державному рівні також проводиться постійний моніторинг АЧС: виробники регулярно забирають і здають на аналіз кров тварин. Це захід дозволяє контролювати поширення вірусу в промислових стадах свиней. Тобто в цілому ситуація в країні контрольована і в більшій мірі самими свинарями, які зацікавлені в збереженні свого бізнесу.

    Вплив АЧС на ринок

    АЧС, звичайно, впливає на структуру українського ринку та склад гравців. Кількість виробників свинини в країні зменшується. Звичайно, кожен вирішує сам, але, думаю, підприємствам, які не мають коштів на заходи з біобезпеки, краще поступово зводити поголів’я до нуля і вийти з цього бізнесу, оскільки ризики занадто великі.
    В принципі, до такого рішення може підштовхнути гравців також існуюча в країні система оподаткування. Адже підприємства, постраждалі від АЧС, не тільки не отримують компенсації від держави, але після зазначених збитків повинні ще віддати фіскальним службам певну суму як недоотриманий дохід.


    Свині на фермі групи компаній VITAGRO.

    На жаль, наразі в Україні лише одна компанія змогла застрахувати свої ризики. Це «Галичина-Захід» — підприємство з данськими інвестиціями з Львівської області. Більше, на жаль, поки ніхто з свинарів не застрахований. Варто сказати, що можливість страхувати підприємство і поголів’я від АЧС в нашій країні з’явилася зовсім недавно, у цьому питанні допомогла профільна Асоціація. Тому, якщо хтось вважає, що свинарське підприємство може прикриватися АЧС для проворачивання якихось фінансових махінацій, то це неможливо. Не маючи державної компенсації, навіть зі страховкою, виробник може «попасти» на ще більші виборки.

    Звичайно, якби держава встановила компенсацію для підприємств, які зазнали збитків від АЧС, для учасників ринку це було б суттєвим підспор’ям. Хоча, варто віддати належне, для підтримки тваринництва в країні передбачено певну кількість держпрограм. Це й компенсація (30%) вартості реконструкції і будівництва тваринницьких комплексів, компенсація вартості племінного поголів’я, а також відшкодування відсоткових ставок за кредитами тощо. Хоча можна сказати, що цих програм уже недостатньо. Стрімкий ріст цін на зернову групу, який вибиває з колії багатьох виробників — зараз навіть більш актуальна проблема, ніж АЧС.

    Відомо, що доходність свинарського бізнесу циклічна. Один раз у 4-5 років рентабельність виробництва близька до нуля. Через подорожчання зернових поточний рік досить важкий для виробника свинини. У структурі собівартості свинини корми займають 70-80%, тому подорож зернової складової суттєво впливає на собівартість м’яса. В таких умовах підприємствам, де є повний цикл відтворення (від свиноматки до кондиційної свині), а також виробництво кормів, простіше керувати собівартістю. Тому що вони не залежать від зміни цін на поросят і можуть оптимізувати витрати на корми, замінюючи одні інгредієнти іншими. Підприємствам, у яких немає можливостей для зниження собівартості, складніше витримати в конкурентній боротьбі. Це реалії ринку.

    Дмитро Дубовиков, директор департаменту свинарства групи компаній VITAGRO

    Джерело: latifundist.com

    Також читайте